Shaolin

Shaolin Quan (Shaolin Chuan) – 少林拳

System Kung Fu o jednym z najstarszych rodowodów. Należy do rodziny systemów określanych jako „zewnętrzne”, tj. preferujących wykorzystanie kombinacji siły fizycznej, szybkości i dynamiki do pokonania przeciwnika.

Styl Shaolin Quan jest jednym z najbardziej znanych tradycyjnych styli chińskiego Wu Shu (sztuk walki). Jego nazwa wywodzi się od nazwy klasztoru Shaolin znajdującego się w prowincji Henan. Nazwa klasztoru wzięła się z stąd, iż jest on położony w lasach (lin) u podnóża północnego zbocza szczytu Shaoshi. Klasztor został zbudowany w 495 r. w czasach cesarza Xiaowen z Północnej Dynastii Wei.

Początek sztuk walki z klasztoru Shaolin tradycyjnie wiąże się z indyjskim mnichem Bodhidharmą, który przebywał w klasztorze Shaolin w VI wieku n.e.

Bodhidharma zwany także Damo

Uważa się, iż to właśnie on opracował zestawy ćwiczeń, które miały poprawić nie najlepszą kondycję mnichów oddających się długotrwałym medytacjom. Jakiekolwiek nie były by początki systemu Shaolin już w czasach dynastii Sui (518-618) nadzwyczajne zdolności bojowe mnichów z klasztoru stały się powszechnie znane. Od tego czasu klasztor stał się centrum rozwoju i praktyki sztuk walki. Klasztor odwiedzali znani mistrzowie, którzy uczyli mnichów rozmaitych technik. Na przykład Yu Dayou, słynny generał z czasów dynastii Ming, nauczał mnichów swoich technik posługiwania się kijem. Z kolei do klasztoru przybywali mistrzowie sztuk walki aby uczyć się od mnichów ich technik co powodowało rozprzestrzenianie się systemu Shaolin w innych regionach Chin.

Techniki Shaolin Quan można scharakteryzować jako szybkie, mocne, ruchliwe i proste.

  • przez „szybkie” rozumiemy, że ruchy powinny być wykonywane bardzo szybko, zgodnie z powiedzeniem „pięść ma kształt, lecz uderzenie powinno być bezforemne”.
  • ruchy winny być mocne, lecz nie mogą być twarde a ciało nie może być spięte.
  • „ruchliwość” technik oznacza, że przeciwnik nie powinien ich przewidzieć, muszą zawierać niespodziewane lecz mimo wszystko płynne zmiany kierunków, tradycyjne powiedzenie określające sposób wykonywania ruchów mówi: „eleganckie jak kot, groźne jak tygrys, poruszające się jak smok i mocne jak gwóźdź”.
  • „proste” ruchy można zobrazować powiedzeniem: „pięść porusza się wzdłuż linii, prosto do celu”, nie wprowadza się skomplikowanych układów pozycji – ruch wykonywany jest po linii w dystansie od dwóch do trzech kroków.
Praktyka Shaolin Quan

Szeroki zakres ruchów oraz wykorzystanie całych grup mięśniowych sprawia, że uprawianie stylu Shaolin jest doskonałym ćwiczeniem wpływającym na wiele aspektów kondycji ćwiczącego. Adept rozwija swoje mięśnie jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość i gibkość (w przeciwieństwie do zachodnich czysto siłowych ćwiczeń z obciążeniem). Treningi wpływają korzystnie również na organy wewnętrzne. Przyczynia się to do większej pewności siebie w trudnych sytuacjach życiowych oraz zwiększa energię i siły witalne ćwiczącego.