Baguazhang

Historia Baguazhang (八卦掌)

Dong Hai Chuan (董海川)

Stworzenie stylu Baguazhang przypisuje się mistrzowi Dong Hai Chuan (董海川), który żył w latach 1798 – 1882. Był cesarskim ochroniarzem w czasach ostatniej chińskiej dynastii a jego umiejętności stały na tak wysokim poziomie, że został postacią legendarną za swojego życia. W młodości podróżował po Chinach ucząc się od wszystkich napotkanych wielkich mistrzów. Gdy przywędrował do Pekinu pokaz jego umiejętności olśnił dwór cesarski. Cesarz widząc tak wysoki poziom kung fu zaoferował mu pozycję ochroniarza i instruktora sztuk walki w pałacu cesarskim. Odnotowano ok. 70 uczniów Dong’a, nazwiska ich wyryte są na jego grobowcu. Z pewnością było ich wielu więcej. Duża ilość nauczanych osób powiększyła jeszcze bardziej jego sławę. Najważniejsi uczniowie to: Cheng Ting Hua 程廷華 (1848-1900), Yin Fu 尹福 (1842-1911), Li Cun Yi (1849-1921), Zhang Zhao Dong (1858-1938), Liu Feng Chun 劉鳳春 (1855-1900), Ma Wei Qi 馬維棋 (1851 – 1886), Liu De Kuan (?-1911), Liu Bao Zhen (1870-1944), Shi Ji Dong (1835-1908).
Niektórzy z nich posiadali wcześniej umiejętności w innych sztukach walki. Łączyli oni znane sobie techniki z nauką Dong’a. Tworzyli oni w ten sposób różne odmiany Baguazhang, zachowując podstawy stylu.

Za najwybitniejszych z nich uważa się:

  • Cheng Ting Hua (程廷華 ) ekspert shuai jiao, twórca Cheng Baguazhang
  • Yin Fu (尹福 ) ekspert Luohan Shaolin, twórca Yin Baguazhang
  • Jiang Rong Qiao, twórca Jiang Baguazhang
  • Liu Fengchun, twórca Liu Baguazhang
Cheng Ting Hua (程廷華 )

Cheng Ting Hua (程廷華 ), twórca odmiany Cheng Baguazhang, pochodził z Shen, w prowincji Hebei. Zginął tragicznie w 1900 roku podczas “Powstania Bokserów” . Cheng Ting Hua nie brał udziału w powstaniu. Stanął w obronie ludności cywilnej pacyfikowanej przez oddział francuski.

Yin Fu (尹福 )

Yin Fu (尹福 ), twórca odmiany Yin Baguazhang pochodził z Qi, w prowincji Hebei. Niektóre źródła podają, że był najstarszym uczniem twórcy Baguazhang Dong HaiChuana. Jednak sporną kwestią jest kiedy poznał techniki Bagua. Jedni twierdzą, że Yin Fu na początku uczył się od Dong HaiChuan’a Luohan Shaolin. Dopiero później, podczas 10-cio letniej podróży Mistrza Dong’a po Mongolii (Dong zbierał tam podatki) Yin Fu towarzysząc mistrzowi został nauczony Baguazhang. Inni twierdzą, że Yin Fu przed nauką u Dong HaiChuan’a znał inne style walki charakterystyczne dla prowincji Hebei.

Jeśli nie widzisz chińskiej czcionki musisz dodać ją w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Należy wejść w górnym menu przeglądarki do zakładki widok a następnie zestaw znaków lub kodowanie (zależy od przeglądarki). W opcjach obsługi języków należy dodać język chiński do listy.