Zdrowie

“Dłoń Ośmiu Trygramów” zaliczana jest do stylów wewnętrznych (Neijia, Nei Kung). W dużym uproszczeniu można powiedzieć, iż kluczową rolę odgrywa w nich praca nad rozbudową wewnętrznej energii Qi. Pielęgnacja Qi w organizmie przynosi duże korzyści zdrowotne, jest także wykorzystywana do emisji siły w technikach bojowych.

Praktyka Baguazhang:

- poprawia zdrowie i samopoczucie
- poprawia koordynację ruchową i zdolność koncentracji
- podnosi poziom odporności organizmu
- odstresowuje i relaksuje

To doskonałe rozwiązanie zarówno dla osób pragnących poznać tradycyjną sztukę walki, jak i dla osób chcących zadbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną.

 

Udział w naszych zajęciach szczególnie pozytywnie wpływa na:

 • Układ krążenia
 • Organy wewnętrzne
 • Mięśnie i ścięgna
 • Kręgosłup
 • Pozostałe stawy
 • Kości


       

 • Układ krążenia

Przeprowadzone specjalistyczne badania wykazały, iż dzięki regularnej praktykce Baguazhang układ krążeniowy a  w szczególności żylny utrzymywany jest  w doskonałej kondycji. Praktyka Gong Fu zapobiega powstawaniu żylaków, stanów zapalnych żył i zatorów oraz odciąża pracę serca mięśniowego. Więcej informacji, wyniki badań - wejdź tutaj

 

Akademia Baguazhang - układ krwionośny

 

 • Organy wewnętrzne


Koliste ruchy, techniki skrętne w talii wyciskają starą niedotlenioną krew z organów wewnętrznych. W wyniku tego procesu świeża krew właściwie odżywia komórki organów wewnętrznych.

 

organy wewnętrzne
 

 

 • Mięśnie i ścięgna


Dzięki praktyce Baguazhang mięśnie i ścięgna poddawane są ciągłemu obciążeniu i rozciąganiu. Dzięki temu zachowują swoją elastyczność do poźnej starości. Należy pamiętać, iż silne mięśnie pleców, utrzymanie w doskonałej kondyncji, odpowiednio odciążają kręgosłup i chrząstkę międzykręgową. Ścięgna stanowią przedłużenie mięśni do punktu jego przyczepu. Są istotną częścią mięśni, ich zadaniem jest przenoszenie siły skurczu mięśniowego na elementy kostne szkieletu.układ mięśniowy

 

 • Kręgosłup stanowi główną oś i podporę szkieletu człowieka


W wyniku technik skrętnych Baguazhang więzadła stabilizujące kręgosłup, w tym torebki stawowe stawów międzywyrostkowych poddawane są rozciąganiu i kurczeniu. Baguazhang pobudza naturalny mechanizm odżywia krążków międzykręgowych. Dzięki temu ścięgna, torebki stawowe i krążki miedzykręgowe zachowują swoje naturalne właściwości (elastyczność) do późnej starości.

kręgosłupukład kostny z tyłu

 

 • Stawy


W stawie wyróżniamy: główkę i panewkę stawową pokryte chrząstką, torebkę stawową otaczającą staw, jamę stawową. W większości stawów występują jeszcze więzadła stawowe wzmacniające torebkę stawową i przechodzące w okostną obu kości.
Dzięki płynnym ruchom Baguazhang torebki stawowe produkują maź stawową, odżywczy płyn, którego zadaniem jest smarowanie stawu, wypełnanie jamy stawowej. Płyn maziowy odżywia też chrząstkę szklistą, chrząstki odżywiają się wsysają maź stawową jak gąbką, zachowując w ten sposób elastyczność i właściwą grubość. To właśnie nieodżywione chrząstki ulegają wytarciu, co jest główną przyczyną stanów zapalnych stawów.

staw kolanowy
 

 

 • Kości


podczas praktyki Baguazhang kości poddawane są ciągłemu obciążeniu, na kości oddziaływują siły rozciągające oraz ściskające. Dzięki tym czynnikom kości  w sposób naturalny zwiększają swoją objętość i wytrzymałość.

staw łokciowy w przekroju - struktura kości kość ludzka