Qigong


3. RYTM DOBOWY I ROCZNY
Energia krąży w naszym ciele bezustannie i w ciągu doby „przypływa” wielokrotnie w kanałach energetycznych zasilając narządy wewnętrzne. Dzieje się to w zgodzie z zegarem energetycznym, według którego w określonych godzinach kolejne meridiany stają się szczególnie aktywne (rys. 9).

rys. 9

rys. 9 Okresy wzmożonej aktywności poszczególnych meridianów

Najlepsze godziny do ćwiczeń Qigong to:

23.00 – 1.00
5.00 – 7.00
11.00 – 13.00
17.00 – 19.00

W tych godzinach Yin jest zrównoważone z Yang – na rys. 9 zaznaczono ten czas kolorem niebieskim. Zatem od 23.00 do 1.00 panuje równowaga Yin i Yang, po 1.00 w nocy przeważa stopniowo Yang i taka sytuacja trwa do godziny 11.00 rano, przy czym noc między godziną 1.00 a 5.00 należy do Yang, ale nie wyłącznie. Między 1.00 a 3.00 przeważa „czyste” Yang, następnie wkracza lekka nuta Yin, pamiętamy, że w symbolu Taiji w Yang jest trochę Yin, w Yin jest kropla Yang. I taka sytuacja ma miejsce między 3.00 a 5.00. To Yang z odrobiną Yin. Po okresie równowagi między 5.00 a 6.00, czyli od 7.00 do 11.00 powraca Yang, przy czym od 7.00 do 9.00 jest to znowu „czyste” Yang, a następnie, od 9.00 do 11.00, to Yin w Yang. W czasie między 11.00 a 13.00 znów powraca stan równowagi, po czym od 13.00 do 23.00 stopniowo górę bierze Yin, analogicznie jak Yang występuje w postaci „czystej”, to znów jako Yin z nutą Yang. Między 17.00 a 19. 00 i 23.00 a 1.00 znów obie zasady Yin i Yang się równoważą. Można powiedzieć, dość umownie, że dzień należy do Yin, a noc do Yang. Podobne przełomy następują w ciągu roku. Okres od lata do zimy określamy jako Yang, od zimy do lata jako Yin. Kiedy księżyc rośnie zmierza do Yang, gdy maleje podąża do Yin. Te analogie obserwujemy w całej otaczającej nas naturze.
Przepływ Qi podlega także określonym zmianom w cyklu miesięcznym i rocznym. Będąc bowiem częścią przyrody, podlegamy tym samym co ona prawom. W cyklu miesięcznym jest on związany z fazami księżyca. Gdy księżyca przybywa rośnie też element Yang aż do osiągnięcia kulminacji w pełni. Następnie, gdy księżyca ubywa, rośnie Yin. Podczas nowiu energia księżyca jest bardzo słaba i nie odczuwamy jej tak mocno jak w pełni. Na ogół mamy najsilniejsze odczucia związane z przepływem energii podczas pełni księżyca, ale nie jest to regułą. Nie znaczy to także, że nie korzystamy z ćwiczeń Qigong, gdy księżyc maleje. To tylko nasze odczucia mogą być wtedy słabsze. Lecz nadal pozostaje to kwestią bardzo indywidualną.

W dłuższym cyklu rocznym najłatwiej jest zaobserwować, że człowiek wyraźnie podlega prawom przyrody. Jeśli pogodzimy się z tym i pozostaniemy w harmonii z naturą, z pewnością najwięcej na tym skorzystamy.
Wiosną robi się coraz cieplej. Cała przyroda otwiera się na świat zewnętrzny, a wraz z nią i ludzie. To okres, kiedy chętnie chłoniemy energię z zewnątrz, pora wzmocnienia organizmu „pod przyszłe zasiewy” poprzez wprowadzenie zewnętrznej Qi. Oznacza to, że podczas ćwiczeń Qigong koncentrujemy się na wprowadzaniu energii do wnętrza organizmu, na wchłanianiu jej.
Lato jest porą wzrostu. Wzrasta też nasza energia. Ćwicząc, myślimy o tym, że Qi, w postaci wyobrażonej kuli lub spirali energii, wychodzi daleko poza granice naszego ciało, zatacza obszerne koła na zewnątrz. Latem możemy dzielić się energią bez żadnego uszczerbku.
Jesień to okres żniw, zbiorów zarówno w przyrodzie jak w naszym organizmie. Koncentrujemy się więc na starannym układaniu naszych zdobyczy osiągniętych dzięki pracy przez okres letni; odkładamy energię niczym zboże w spichlerzu. Ćwicząc jesienią, już nie wysyłamy energii na zewnątrz, ale „magazynujemy ją” dla siebie, ponieważ stanowi ona nasze zabezpieczenie na zimę.
Zimą koncentrujemy się na zatrzymywaniu całej dostępnej nam Qi wewnątrz ciała. Podczas ćwiczeń Qigong dbamy o to, żeby kierować przepływem energii wyłącznie w granicach naszego organizmu dostarczając jej wszystkim narządom wewnętrznym i witalnym układom. Nie możemy teraz liczyć na dopływ energii z zewnątrz, bo cała przyroda zapadła w sen. Postępując zgodnie z prawami natury, zachowujemy się jak niedźwiedź w gawrze.


Powyższy tekst jest fragmentem książki publikowanej nakładem wydawnictwa FU KANG pt. Qigong, praca z energią.
Planowany termin ukazania publikacji - lato 2009

Strony: « Poprzednia 1 2